3 nejdůležitější faktory ovlivňující zamilovanost matky do právě narozeného dítěte
Co můžeme udělat pro to, aby proces zamilování se do miminka proběhl co nejrychleji a nejpřirozeněji?
Jsou ženy, které vyprávějí o úžasném zamilování se do miminka hned po porodu. Mluví o chvíli, kdy se jim doslova změnil svět z minuty na minutu. Jiné ženy tohle po porodu necítí. Je možné tuhle skutečnost ovlivnit? Zamilují se některé ženy až později? Jak podpořit tento proces zamilování se?
- Vnímavost a všímavost matky vůči dítěti v těhotenství
Všechny ženy mohou podpořit svou vnímavost k miminku už v těhotenství. Když je dítě v lůně, žena si může představovat, jaké je její dítě. Ženy, většinou se jedná o prvorodičky, nemusí být až tolik napojené na své miminko, a tak tak se jejich pozornost ubírá jiným směrem, než na rostoucí dítě. Současná společnost ženy nevede k zaměření své pozornosti na své těhotenství, ba naopak je pozornost ženy odvrácena směrem k práci a dalším aktivitám. Mnoho žen dnes vyhledává v těhotentsví služby duly. Díky spolupráci s dulou, se žena může žačít zabývat napojením se na miminko mnohem dřív, než po porodu, ikdyž o tom doposud ani neuvažovala. Nejčastěji se začne pozornost ženy obracet k sobě a miminku v období, kdy začne cítit pohyby. Protože žena cítí spojení se svým dítětem, obrazy budoucnosti se mohou proměnit v konkrétní očekávání ohledně nového, vznikajícího života. Tato očekávání jsou zakořeněna ve vzrušení spolu se strachem a nervozitou, které nastavují emoční fázi toho, co má přijít po porodu. Žena se tak dokáže připravit lépe i na to, co přijde po porodu.
- Bonding – časný kontakt kůže na kůži
Ihned po porodu nastává čas položit dítě přimo na obnažené bříško matky. Miminko je v tuto dobu pořád připojeno na pupeční šňůru, která tepe. Dochází k tzv. prvotní iniciaci jak u matky, tak u miminka. Matka si miminko poprvé pohladí, přivítá jej svým hlasem. Miminko se poprvé nadechuje a začíná vnímat svět okolo sebe. Vnímá teplo matčiny kůže, vnímá okolní chlad, vnímá její hlas a doteky. Od této doby mají uplnynout minimálně dvě nepřerušené hodiny kontaktu, mazlení a seznamování se. Miminko není odnášeno, není s ním nijak manipulováno, neprobíhá ani koupaní, ani ošetření, která nejsou nezbytná, ani na nic jiného. Matka si miminko stále hladí, mluví na něj, vše se postupně uklidňuje, emoce opadávají a přichází klid. Matka si přičichává k miminku, neboť je fascinována touto vůní. Tak to příroda zařídila, aby se ženě vyplavil dostatek hormonu oxytocinu. Oxytocin společně s miminkem, jeho váhou, dá signál matčinu tělu, aby spustilo proces odlučování placenty. Tíha miminka na vnější straně bříška je jednoznačným signálem pro tělo, aby placentu začalo uvolňovat. Každým přičichnutím k miminku je do těla vyplavováno víc a víc oxytocinu. Miminko spouští proces samopřisátí, a tak se po matčině břiše pohybuje. Olizuje si ručičky, kope nožičkami (masáž bříška a dělohy) až najde bradavku a přisaje se. Toto spustí další enormní vyplavení oxytocinu, kdy je porozena placenta a začíná proces stahování dělohy. Z hlediska psychického dochází u obou k úžasnému startu procesu zamilování se. Ne všechny ženy však vmínájí okamžitou vlnu zamilování se. Jedná se o proces. U každého je jinak rychlý a je ovlivněn způspbem porodu, délkou porodu, uskutečněnním bodu č.1, medikací, splněním podmínek pro nepřerušený kontakt kůže na kůži po porodu, iniciací kojení, apod.
- Kontakt kůže na kůži, kojení na oddělení šestinedělí
Pokračování kontaktu kůže na kůži na oddělení šestinedělí. Ženy v dnešní době nejsou dostatečně podporovány zdravotníky, aby pokračovaly v kontaktu kůže na kůži na oddělení šestinedělí. Pokoje na těchto odděleních nejsou uzpůsobeny pro společné spaní matky s dítětem, a tak musí ženy velmi často improvizovat, bojovat s personálem nebo se odevzdají systému a miminko u sebe nemají. Přitom pro další společný vývoj vztahu mezi matkou a dítětem je bytí ve společném kontaktu nejdůležitější věcí. Žena se má po porodu se svým miminkem sbližovat a seznamovat v co nejúzším kontaktu. Díky tomuto se matka velmi rychle naučí reagovat a rozpoznávat signály svého miminka a tak se počátky mateřství velmi zjednoduší a obě strany neprožívají stres. Miminko se každou chvíli projevuje, podává informace o tom, jak se cítí, co potřebuje. Pokud je žena se svým miminkem od porodnice zvyklá trávit čas v kontaktu kůže na kůži, bude toto dělat i doma. Vždy se k tomuto vrátí, neboť ví, že jí to dobře fungovalo a péče o miminko byla pohodlná a velmi rychle zjistí, co miminko potřebuje – zda je potřeba jej nakojit, přebalit, ponosit, uspat, pomoct s vyměšováním, apod. Probíhá prohlubování vzájemného vztahu a tím tedy i vzájemná spokojenost, propojenost. Díky kontaktu kůže na kůži se velmi zefektivní kojení a spánek jak matky, tak i jejího miminka. SpoKOJENOST plodí KLID. Z KLIDU se lépe tvoří LÁSKA a HARMONIE.
Závěr:
Je zapotřebí informovat ženy o potřebnosti navazovat ranný kontakt se svým nenarozeným miminkem. Pokud žena své miminko počíná a nosí vědomě, pak ji bezpochyby bude čekat i vědomý a krásný vztah s miminkem po porodu.
Pokud žena nemohla uskutečnit některý z výše zmiňovaných bodů, pak je vždy možnost přikročit ke kontaktu kůže na kůži teď, k společnému spaní, mazlení a rozvoji kojení či kontaktního krmení miminka. Co nejde vymazlit hned, jde domazlit později. Tak jako ve všem je lepší se předem připravit a vědomě vkročit do rodičovství.
Závěrem je zapotřebí také apelovat na zdravotníky pracujících v porodnici, aby přikládali ve své práci skutečnou důležitost rannému kontaktu kůže na kůži i kontaktu kůže na kůži na oddělení šestinedělí. Její konání totiž může ovlivnit počínání žen v domácím prostředí a tedy i spokojenost, úspěšnost kojení a láskyplný vztah naší budoucí generace.